Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kradzież rzeczy należących do firmy

10-25-2016, 01:33 PM
Post: #1
Kradzież rzeczy należących do firmy
Pomocy! Potrzebuję pilnej porady w sprawie kradzieży. Z mojego biura firmowego skradziono kosztowny sprzęt komputerowy i graficzny. Dowiedziałam się, że na odszkodowanie będę musiała poczekać aż do zakończenia sprawy sądowej. Czy to prawda? Czy muszę czekać? Takie sprawy ciągną się miesiącami. Mam protokół policji i nie wiem czy to wystarczy? Czy kradzież mogę zaliczyć do kosztów? Jestem z Łodzi, może ktoś zna jakiegoś specjalistę od tego rodzaju sytuacji? Sprzęt był naprawdę kosztowny i trochę się obawiam, bo słyszałam, że firmy ubezpieczeniowe robią duże problemy albo domagają się wyroków sądu czy potwierdzeń, że toczy się sprawa? Jak wyglądają przepisy w tej materii? Jak sobie poradzić z firmą ubezpieczeniową.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-25-2016, 03:58 PM
Post: #2
Kradzież rzeczy należących do firmy
Myślę, że w tej sytuacji warto zapytać adwokata od spraw karnych z Łodzi, który się zna na tej tematyce. Ja miałem podobną sytuacje, z firmy skradziono mi laptopy. Na szczęście byłem ubezpieczony, więc nie było problemu. Z tego co wiem na zakończenie postępowania w przypadku potwierdzonej kradzieży czeka się przeciętnie kilkanaście miesięcy. Jedyny warunek, jaki musisz spełnić to potwierdzenie, że do kradzieży nie doszło z winy twojego zaniedbania czy złych zabezpieczeń, bo wtedy ubezpieczyciel może robić problemy. Również wpisanie wartości skradzionego towaru czy majątku albo środków trwałych nie jest zawsze uzależnione od wyniku sprawy karnej i działalności organów ścigania. Tak naprawdę z tego, co się zorientowałem nie ma obowiązku udokumentowania tej straty przez zewnętrzne organy, w praktyce jednak takie stwierdzenie może zostać poddane w wątpliwość, dobrze jest więc jednak mieć chociaż protokół policji. Musisz tylko pamiętać, że ubezpieczenie, które otrzymasz to przychód i podlega opodatkowaniu. Natomiast samo posiadanie takiego ubezpieczenia lub nie, nie ma wpływu na wykazanie kradzieży jako straty i wpisanie do kosztów uzyskania przychodu. Z kolei uzyskanie ubezpieczenia również należy zaksięgować. Ja skorzystałem z porady adwokata, który się również znał na ubezpieczeniach, i nie musiałem dzięki temu sam biegać po sądach, wszystko zostało zorganizowane przez niego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-25-2016, 05:33 PM
Post: #3
Kradzież rzeczy należących do firmy
Dobrze jest pamiętać, że inaczej sprawa wygląda w przypadku samochodów. Jeśli firmowy samochód nie był dodatkowo ubezpieczony od kradzieży, to jego utraty z tego co wiem nie będzie można wpisać do kosztów. Chodzi oczywiście o ubezpieczenie dobrowolne, czyli to dodatkowe AC. Natomiast ten przepis stosuje się właśnie tylko do samochodów, w przypadku innego sprzętu nie ma zastosowania i jest tak, jak napisała osoba wyżej, a więc nie powinno być problemu z uzyskaniem ubezpieczenia i wpisanie straty w koszty.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości